Suplementy diety to środki spożywcze będące skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów, aminokwasów i innych substancji wykazujących efekt odżywczy czy inny fizjologiczny. Podstawowym celem ich stosowania jest wzbogacenie codziennej diety i uzupełnienie ewentualnych niedoborów poszczególnych składników.

Jednak by skorzystać z ich dobroczynnego wpływu na nasz organizm trzeba pamiętać, że suplement nie jest “cudowną kapsułką”, nie zastąpi zdrowych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej czy snu.  Dopiero świadomie dobrany, prawidłowo stosowany staje się niezbędnym elementem zdrowego stylu życie, niezwykle skutecznym narzędziem wspierającym organizm w zmiennych, często niekorzystnych dla niego warunkach.

Równie ważne jest mieć świadomość, że nie ma “uniwersalnych” suplementów diety, a sięgając po którykolwiek spośród nich, nie jesteś “każdym”, kto w danej chwili go potrzebuje. Więc by dbać o siebie, nie przyjmuj suplementów “na chybił trafił”, sugerując  się reklamą czy radą koleżanki ale  jego zakup poprzedź rozmową z lekarzem, farmaceutą czy  dietetykiem. Zrób potrzebne badania. Znajdź czas na rozmowę szczególnie wtedy, kiedy przyjmujesz leki, bo mogą one wchodzić w interakcje z poszczególnymi składnikami suplementu, kiedy czeka Cię zabieg operacyjny czy wreszcie kiedy sięgasz po kolejny już suplement, by zapobiec przedawkowaniu którejś z substancji w nich zawartej.

Bardzo ważna dla bezpieczeństwa suplementacji jest jakość produktów, po które sięgasz. Zatem dbaj o to by kupować suplementy renomowanych producentów, gwarantujących jakość i deklarowaną zawartość poszczególnych składników bez zbędnych wypełniaczy. Wybieraj marki, których produkcja spełnia rygorystyczne wymogi GMP a surowce w niej wykorzystywane pochądzą z upraw wolnych od GMO. Zwracaj uwagę na opakowanie, czy zapewnia ono odpowiedni sposób  przechowywania, czyli stabilność zawartych w suplemencie składników aktywnych. Sprawdź czy kupowany przez Ciebie produkt znajduje się w rejestrze suplementów diety GIS-u.

Z tych  samych powodów nie kupuj suplementów na bazarach, na przypadkowo znalezionych stronach internetowych. Ale w  trosce o swoje zdrowie i bezpieczeństwo  znajdź miejsce, które będziesz mógł obdarzyć zaufaniem.